Projemiz kapsamında girişimcilik eğitimi alan 100 kadın İstanbul’da sertifikalarını aldı

Projemiz kapsamında girişimcilik eğitimi alan 100 kadın İstanbul’da sertifikalarını aldı

Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO) Türkiye’de kadın istihdamının artırılması amacıyla yürüttüğü “Kadınlar için Daha Çok ve Daha İyi İşler: Türkiye’de İnsana Yakışır İş için Kadınların Güçlendirilmesi” projesi kapsamında girişimcilik eğitimi alan 100 kadın 13 Haziran 2017 tarihinde İstanbul’da sertifikalarını aldı.

sON

Seramik atölyesi açmak, e-ticaret yoluyla ürün pazarlama, kafe işletmek, organik sabun yapmak gibi değişik iş fikirleri olan kadınlar bir hafta süresince Kadıköy Belediyesi’nde Kadın Girişimciliği Destek Programı ve mentörlük eğitimine katıldı.

Kadıköy Belediyesi’nde gerçekleşen törene Kadıköy Belediye Başkan Yardımcısı Bahar Yalçın, İŞKUR İstanbul İl Müdür Yardımcısı Süleyman Çelik, KOSGEB İstanbul Anadolu Yakası İl Müdürü Serhat Öztürk ve Proje Kordinatörü Ebru Özberk Anlı katıldı.

Törenin açılış konuşmasını yapan Kadıköy Belediye Başkan Yardımcısı Bahar Yalçın, kurumların birlikte çalışmasının önemini vurgulayarak bu eğiitmlerin kadınları daha güçlü kılacağını belirtti.

Proje Koordinatörü Ebru Özberk Anlı ise proje ve ILO hakkında bilgi vererek bundan sonra yapılacak mikro-hibe yarışması ve mikro hibenin ne şekilde verileceğine dair sürecinin nasıl işleyeceğİ konusunda da bilgi aktardı.

Ebru 1

Anlı “Mikro hibe yarışmasında başarılı olsun olmasın, bu eğitimi almış olan her kadının iş planı ve fikri bizim için eşit derecede önemlidir,” dedi.

İŞKUR İstanbul İl Müdür Yardımcısı Süleyman Çelik ise “kadın ve erkeğin eşit tutulması, istihdamda eşit olması için erkeklerin de eğitilmesi gerekiyor” yorumunda bulundu.

KOSGEB İstanbul Anadolu Yakası İl Müdürü Serhat Öztürk ise girişimci kadınların işlerinin sürdürülebilir olmasının önemli olduğuna vurgu yaparak KOSGEB desteği için iş planı sunma süreci hakkında bilgi verdi.

ILO tarafından İŞKUR işbirliği ve İsveç Uluslararası Kalkınma İşbirliği Ajansı (SIDA) finansmanı ile yürütülen proje kapsamında Konya’da 50, Bursa’da 150, İstanbul’da 100 ve Ankara’da 100 girişimcilik eğitimi almış ve başarılı olan adayların hibe desteğinden faydalanması öngörülüyor. Bu kapsamda, girişimcilik eğitimi ve mentörlük programları sonrasında düzenlenecek yarışma sonrasında iş planı başarılı bulunan 30 kadın adaya 2000 USD tutarında mikro hibe sağlanacak.

IMG_7654

Girişimcilik ve mentörlük eğitimlerinde kadınlara: iş fikri geliştirme ve yaratıcılık; girişimcilik; işletme; işletme fonksiyonları/türleri/kuruluş şekilleri; mali ve hukuki sorumluluklar; iş planı kavramı (pazar araştırma, pazarlama planı, üretim planı, yönetim planı, finansal plan); iş modeli; toplumsal cinsiyet, sürdürülebilirlik, finansman kaynaklarına erişim gibi başlıklar ve kavramlar hakkında bilgi verildi.

Feature 1 title

1919 yılında kurulmuş olan Uluslararası Çalışma Örgütü, ILO, insan haklarının, sosyal adaletin ve çalışma haklarının iyileştirilmesi için çalışan bir Birleşmiş Milletler ihtisas kuruluşudur.

Feature 2 title

İsveç Uluslararası Kalkınma İşbirliği Ajansı (SIDA), dünyadaki yoksulluğu azaltmak amacıyla, İsveç parlamentosu ve hükümeti adına çalışan bir kamu kurumudur ve Türkiye'de, Türkiye'nin Avrupa Birligi'ne katılım sürecini desteklemektedir.

Feature 3 title

Türkiye İş Kurumu, işgücü piyasası ihtiyaçları doğrultusunda iş ve işçi bulmaya aracılık hizmetini etkin bir şekilde sunmayı ve işgücünün istihdam edilebilirliğini artırmaya yönelik aktif programlar yoluyla istihdamı kolaylaştırmayı hedeflemektedir..

“Kadınlar İçin Daha Çok ve Daha İyi İşler: Türkiye’de İnsana Yakışır İş için Kadınların Güçlendirilmesiprojesi, ILO ve İŞKUR işbirliği ve İsveç Uluslararası Kalkınma İşbirliği Ajansı (SIDA) kanalıyla İsveç finansmanı ile yürütülmektedir.

Proje ile ilgili faaliyetleri sosyal medyadan takip edebilirsiniz.