ILO projesi kapsamında Bursa’da kadınlar ‘insan hakları eğitimi’ sertifikalarını aldı

ILO projesi kapsamında Bursa’da kadınlar ‘insan hakları eğitimi’ sertifikalarını aldı

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) tarafından yürütülen “Kadınlar İçin Daha Çok ve Daha İyi İşler” projesi kapsamında, Osmangazi Belediyesi Meslek Edindirme Kurslarına (OSMEK) katılan ve kadının insan hakları eğitimlerini başarıyla tamamlayan 107 kadına 3 Haziran 2016 tarihinde sertifikaları verildi.

Osmangazi foto

ILO ve Osmangazi Belediyesi işbirliği çerçevesinde OSMEK bünyesinde verilen dikiş, el sanatları, bilgisayarlı muhasebe, bilişim teknolojiler ve hasta kabul branşları gibi mesleki eğitim kurslarına katılan kadınlara Kadının İnsan Hakları Yeni Çözümler Derneği tarafından Kadının İnsan Hakları, Medeni Haklar, Anayasal Haklar, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği, İletişim, Kadına Yönelik Şiddet, Şiddete Karşı Stratejiler, Kadın ve Sağlık, Ekonomik Haklar gibi konularda 10 hafta sürecince 6 grup halinde eğitimler verildi.

İsveç Uluslararası Kalkınma İşbirliği Ajansı (SIDA) finansmanı ile ILO tarafından yürütülen “Kadınlar İçin Daha Çok ve Daha İyi İşler: Türkiye’de İnsana Yakışır İş için Kadınların Güçlendirilmesi” projesi çerçevesinde verilen eğitimlere katılan katılımcılardan eğitimleri başarıyla tamamlayan 107 kadına sertifikaları 3 Haziran 2016 tarihinde Bursa’nın Osmangazi Belediyesi Soğanlı Kültür Merkezi’nde düzenlenen bir törenle verildi.

Osmangazi foto 4

Uluslararası Çalışma Örgütü Proje Koordinatörü Ozan Çakmak; Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar ve Kadın İnsan Hakları Yeni Çözümler Derneği’nden Hilal Gençay’ın katıldığı sertifika töreninde konuşan Çakmak “bu önemli eğitim programının mesleki eğitim kurslarına katılan kadınlar için hem çalışma hayatlarında hem de diğer alanlarda kullanabilecekleri gerekli beceri ve bilgileri sunmuş olmasından memnuniyet duyuyoruz ve bu eğitimlerin düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz” dedi.

016

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar ise ILO ile ortaklaşa düzenlenen eğitimlerle ilgili olarak ILO ve Kadının İnsan Hakları Yeni Çözümler Derneği’ne teşekkürlerini ifade ederek kursiyerlere sertifikalarını verdi.

Proje kapsamında ILO ve Bursa Büyükşehir Belediyesi ile yapılan işbirliği çerçevesinde ise Bursa Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitim Kurslarına (BUSMEK) katılan iş arayan kadınlar için Kadının İnsan Hakları Yeni Çözümler Derneği tarafından 61 kadına 10 hafta boyunca 3 grup halinde kadının insan hakları eğitimi verildi.

İlk aşaması biten eğitimlerin ikinci aşamasının Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Osmangazi Belediyesi ile işbirliği içerisinde Eylül 2016’dan itibaren başlaması planlanıyor.

Feature 1 title

1919 yılında kurulmuş olan Uluslararası Çalışma Örgütü, ILO, insan haklarının, sosyal adaletin ve çalışma haklarının iyileştirilmesi için çalışan bir Birleşmiş Milletler ihtisas kuruluşudur.

Feature 2 title

İsveç Uluslararası Kalkınma İşbirliği Ajansı (SIDA), dünyadaki yoksulluğu azaltmak amacıyla, İsveç parlamentosu ve hükümeti adına çalışan bir kamu kurumudur ve Türkiye'de, Türkiye'nin Avrupa Birligi'ne katılım sürecini desteklemektedir.

Feature 3 title

Türkiye İş Kurumu, işgücü piyasası ihtiyaçları doğrultusunda iş ve işçi bulmaya aracılık hizmetini etkin bir şekilde sunmayı ve işgücünün istihdam edilebilirliğini artırmaya yönelik aktif programlar yoluyla istihdamı kolaylaştırmayı hedeflemektedir..

“Kadınlar İçin Daha Çok ve Daha İyi İşler: Türkiye’de İnsana Yakışır İş için Kadınların Güçlendirilmesiprojesi, ILO ve İŞKUR işbirliği ve İsveç Uluslararası Kalkınma İşbirliği Ajansı (SIDA) kanalıyla İsveç finansmanı ile yürütülmektedir.

Proje ile ilgili faaliyetleri sosyal medyadan takip edebilirsiniz.