ILO projesi ile girişimcilik eğitimi alan kadınlar Konya’da işlerini kurmaya hazırlanıyor

ILO projesi ile girişimcilik eğitimi alan kadınlar Konya’da işlerini kurmaya hazırlanıyor

Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO) Türkiye’de kadın istihdamının artırılması amacıyla yürüttüğü “Kadınlar için Daha Çok ve Daha İyi İşler: Türkiye’de İnsana Yakışır İş için Kadınların Güçlendirilmesi” projesi kapsamında verilen girişimcilik eğitimlerinden faydalanan kadınlar 11 Mayıs 2017 tarihinde Konya’da sertifikalarını aldılar.

Veteriner kliniği, sıva işleri ve dekorasyon mağazası açmak, ütü evi, butik pastacılık, gelinlik tasarım-satış yeri açmak gibi iş planları olan 50 girişimci kadın adayı ILO projesi çerçevesinde Konya’da girişimcilik ve mentörlük eğitimi aldı.

ILO Proje Asistanı Melis Keskin Kılavuz, KOSGEB Konya Müdürü İsmail Özdemir, Konya Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) Müdürü Emrah Keleş ile Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk’ün katıldığı sertifika töreninde konuşmacılar girişimcilik süreçleriyle ilgili bilgi verdi.

(İŞKUR) Müdürü Emrah Keleş

İsmail Özdemir-KOSGEB

Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk

ILO Temsilcisi Kılavuz’un projeye ve mikro hibe sürecinin nasıl işleyeceğine dair sunum yaptığı törende kadın girişimci adayları da KOSGEB temsilcisine kendi iş kurma planları ve KOSGEB ayağına dair soruları yöneltme fırsatı buldular.

KOSGEB İSMAİL

ILO tarafından Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) işbirliği ve İsveç Uluslararası Kalkınma İşbirliği Ajansı (SIDA) finansmanı ile yürütülen proje kapsamında Konya’da 50, Bursa’da 150, İstanbul’da 100 ve Ankara’da 100 girişimcilik eğitimi almış ve başarılı olan adayların hibe desteğinden faydalanması öngörülüyor. Bu kapsamda, girişimcilik eğitimi ve mentörlük programları sonrasında düzenlenecek yarışma sonrasında iş planı başarılı bulunan 30 kadın adaya 2000 USD tutarında mikro hibe sağlanacak.

Fotoğraf 2

Girişimcilik ve mentörlük eğitimlerinde kadınlara: iş fikri geliştirme ve yaratıcılık; girişimcilik; işletme; işletme fonksiyonları/türleri/kuruluş şekilleri; mali ve hukuki sorumluluklar; iş planı kavramı (pazar araştırma, pazarlama planı, üretim planı, yönetim planı, finansal plan); iş modeli; toplumsal cinsiyet, sürdürülebilirlik, finansman kaynaklarına erişim gibi başlıklar ve kavramlar hakkında bilgi veriliyor.

Konya TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Üyesi-Mentör

Feature 1 title

1919 yılında kurulmuş olan Uluslararası Çalışma Örgütü, ILO, insan haklarının, sosyal adaletin ve çalışma haklarının iyileştirilmesi için çalışan bir Birleşmiş Milletler ihtisas kuruluşudur.

Feature 2 title

İsveç Uluslararası Kalkınma İşbirliği Ajansı (SIDA), dünyadaki yoksulluğu azaltmak amacıyla, İsveç parlamentosu ve hükümeti adına çalışan bir kamu kurumudur ve Türkiye'de, Türkiye'nin Avrupa Birligi'ne katılım sürecini desteklemektedir.

Feature 3 title

Türkiye İş Kurumu, işgücü piyasası ihtiyaçları doğrultusunda iş ve işçi bulmaya aracılık hizmetini etkin bir şekilde sunmayı ve işgücünün istihdam edilebilirliğini artırmaya yönelik aktif programlar yoluyla istihdamı kolaylaştırmayı hedeflemektedir..

“Kadınlar İçin Daha Çok ve Daha İyi İşler: Türkiye’de İnsana Yakışır İş için Kadınların Güçlendirilmesiprojesi, ILO ve İŞKUR işbirliği ve İsveç Uluslararası Kalkınma İşbirliği Ajansı (SIDA) kanalıyla İsveç finansmanı ile yürütülmektedir.

Proje ile ilgili faaliyetleri sosyal medyadan takip edebilirsiniz.