Cesur kadınlar iş başında!

Cesur kadınlar iş başında!

“Kadınlar için Daha Çok ve Daha İyi İşler: Türkiye’de Kadınların İnsana Yakışır İşlerle Güçlendirilmesi” Projesi kapsamında “Kadın Girişimciliği Destekleme Programına” katılan kadın girişimcilerimizin bazılarından sevindirici ve ilham verici haberler var.

Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO) Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) işbirliği ve İsveç Uluslararası Kalkınma İşbirliği Ajansı (SIDA) finansmanı ile yürüttüğü Proje kapsamında yaklaşık 400 kadın 2017 yılın içinde girişimcilik eğitimi aldı. Eğitimler sonunda “Girişimcilik” sertifikası alan kadınlar, şimdi de kendi işyerlerini açarak ekonomiye katkı sağlamaya başladı.
Proje illeri olan Bursa, Konya, İstanbul ve Ankara’da gıda, tekstil, teknoloji vb. farklı birçok alanda kendi işlerinin patronu olan kadınların ortak hedefi işlerini büyütmek.


Hayaller gerçek oluyor, kadınlar potansiyellerini keşfediyor!

Proje sayesinde hayallerine kavuşan girişimci kadınların birbirinden renkli hikayeleri, kendi ayakları üzerinde durmak isteyen diğer kadınlara da ilham veriyor. İşte bu hikâyelerden bazıları…

“Pempe Pancur” kanatlarını açtı
Ankara’da daha önce ücretli bir işte çalışmamış olan Satı İçin, daha önce evden yaptığı tekstil ürünlerini, bir işyeri açarak değerlendirmeye başladı. Satı İçin’in kendi yönettiği ve ürünlerinin tanıtım ve satışını yaptığı Facebook hesabında daha şimdiden 2000’e yakın takipçisi bulunuyor. Satı İçin, iş kurma sürecinde proje kapsamında aldığı girişimcilik eğitimlerinin çok faydasını gördüğünü belirtiyor.

“Bambaşka Atölye” de çocuklar güvende
Ankara’da okul öncesi eğitmeni olan Elif Asav ise, önemli bir ihtiyacı tespit ederek kurduğu çocuk atölyelerini, ilk fırsatta çocuk üniversitesine dönüştürmeyi hedefliyor. Projede verilen finans, iş yönetimi, iş planı eğitimlerinin kendisine rehberlik etmesi ile hayallerini gerçeğe dönüştüren Asav, büyük bir aşkla işine sarılıyor.

Yeni bir konsept artık Türkiye’de. “CreativeSalad” ile hızlı ve sağlıklı
İstanbul’da Gül Gökdağlı ise kendi markası ile Türkiye’yi yeni bir lezzet zinciri ve aynı zamanda yaşam tarzı ile de tanıştırıyor. “Hızlı ve sağlıklı” konsepti ile açtığı restoranda sunduğu salata çeşitleri daha şimdiden büyük ilgi görüyor.

Türkiye’den bir dünya markası doğuyor: “Viola-Vesper”
Üniversitede edindikleri bilgileri, girişimcilik eğitimleri ve yetenekleri ile harmanlayarak İstanbul’da kendi işlerini kuran genç kadın girişimci Özge Yenihayat ve ortağı Ece Öney ise kendi yarattıkları marka Viola-Vesper ile Türkiye’yi uluslararası arenada temsil etmek üzere kolları sıvamış durumda. Kendi ifadeleri ile ulaşılabilir lüks giyim alanında, kısa sürede ses getirecek işlere imza atıyorlar.

KADIN GİRİŞİMCİLER TOPLU HABER - Haber içi

“Mügem Butik” ile büyük hedeflere
Yıllardır içinde beslediği tasarım aşkını 42 yaşında ortaya çıkaran Zeyneti Aksakal, kendi çizdiği tasarımları hayata geçirmek için çabalıyor. Büyük beden giyim markası olarak tanınmak isteyen ve Bursa’da üretim yapan Mügem Butik’te hedef 3 yıla kadar fabrika kurmak.

Hedefler büyüyor!
Proje kapsamında, hayatını değiştiren adımları atan pek çok girişimci kadın, seramik atölyesinden, ev yemeklerine, tasarım atölyelerinden, organizasyon hizmetlerine birçok iş kolunda artık ben de varım diyor ve potansiyelini harekete geçiriyor. Hepsinin ortak hedefi işini büyütmek.

Kadınlar güçlerini birleştiriyor!
Projeye gerek eğitim, gerek iş kurma süreci ile dahil olan kadınlar, kendi aralarında da güçlü bir iletişim ağı kurarak birbirlerine destek oluyor.

Proje, farklı sektörleri ve bilgi düzeylerini kucaklaması ile de dikkat çekiyor. Dünya devi teknoloji şirketlerine teknoloji dönüşüm danışmanlığı veren, proje kapsamında kendi işini kuran Özlem Kestioğlu Özel de, deneyimi ile girişimci kadınlara destek oluyor.

Kadın istihdamını geliştirecek bir ulusal politika hazırlanmasını, aktif işgücü piyasası politikalarıyla kadınlar için insana yakışır iş fırsatları yaratılmasını, toplumsal cinsiyet eşitliği ve çalışma standartları konusunda farkındalık oluşturulmasını hedefleyen proje, cesur kadınların cesur adımlarıyla hedefine adım adım ulaşıyor.

Feature 1 title

1919 yılında kurulmuş olan Uluslararası Çalışma Örgütü, ILO, insan haklarının, sosyal adaletin ve çalışma haklarının iyileştirilmesi için çalışan bir Birleşmiş Milletler ihtisas kuruluşudur.

Feature 2 title

İsveç Uluslararası Kalkınma İşbirliği Ajansı (SIDA), dünyadaki yoksulluğu azaltmak amacıyla, İsveç parlamentosu ve hükümeti adına çalışan bir kamu kurumudur ve Türkiye'de, Türkiye'nin Avrupa Birligi'ne katılım sürecini desteklemektedir.

Feature 3 title

Türkiye İş Kurumu, işgücü piyasası ihtiyaçları doğrultusunda iş ve işçi bulmaya aracılık hizmetini etkin bir şekilde sunmayı ve işgücünün istihdam edilebilirliğini artırmaya yönelik aktif programlar yoluyla istihdamı kolaylaştırmayı hedeflemektedir..

“Kadınlar İçin Daha Çok ve Daha İyi İşler: Türkiye’de İnsana Yakışır İş için Kadınların Güçlendirilmesiprojesi, ILO ve İŞKUR işbirliği ve İsveç Uluslararası Kalkınma İşbirliği Ajansı (SIDA) kanalıyla İsveç finansmanı ile yürütülmektedir.

Proje ile ilgili faaliyetleri sosyal medyadan takip edebilirsiniz.