Bursa’da girişimcilik eğitimi sertifikası alan 150 kadın hayallerine bir adım daha yaklaştı

Bursa’da girişimcilik eğitimi sertifikası alan 150 kadın hayallerine bir adım daha yaklaştı

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) tarafından Türkiye’de kadın istihdamının artırılması amacıyla yürütülen “Kadınlar için Daha Çok ve Daha İyi İşler: Türkiye’de İnsana Yakışır İş için Kadınların Güçlendirilmesi” projesi kapsamında girişimcilik ve mentörlük eğitimini tamamlayan 150 kadın sertifikalarını 26 Nisan 2017 tarihinde Bursa’da gerçekleşen sertifika töreni ile aldı.

toplu daire

ILO tarafından Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) işbirliği ve İsveç Uluslararası Kalkınma İşbirliği Ajansı (SIDA) finansmanı ile yürütülen proje kapsamında Bursa’da 150 kadın girişimci adayına girişimcilik eğitimleri ile Bursa İş Kadınları ve Yöneticileri Derneği’nin katkılarıyla mentörlük eğitimi verilmiş olup başarılı olan adayların hibe desteğinden faydalanması öngörülüyor.

günday verirken

Sertifika Töreninde konuşan ILO Proje Saha Sorumlusu Kadir Uysal: proje çerçevesinde verilen girişimcilik eğitimleri sayesinde birçok kadının alacağı hibe ile daha sürdürülebilir kadın istihdamının sağlanabileceğini ifade etti.

kadir

BUİKAD Başkanı İpek Yalçın ise kursu başarıyla bitiren kursiyerlerden birçoğunun iş planları hazır olduğunu, bir kısmının ise kendi işlerini kurduklarını ve bu sertifikayla birlikte iş durumlarını büyütmeyi planladıklarını söyledi.

İpek Yalçın

Türkiye’de kadın girişimcilerinin oranının düşük olduğuna dikkat çeken ve Türkiye’de 2014 yılı sonu itibarıyla 1 milyon 223 bin girişimci-iş veren bulunduğunu dile getiren Yalçın Yalçın “Bunların 1 milyon 114 bini erkek girişimci iken kadın girişimci sayısı 109 bin civarındadır. Yani kadın girişimcilerimizin toplamdaki payı sadece yüzde 9 civarında. Toplumumuzun yansını kadınların oluşturduğu göz önünde bulundurulduğunda bu kabul edilebilecek bir oran değil” dedi.

Kadınların iş planları arasında modaevi, pastane açmak, aktar açmak, İznik Çini üretimi yapmak, bebek mağazası işletmek, mantar üretimi yapmak, glütensiz gıda unlu mamülleri düîckânı açmak gibi fikir ve hayaller bulunuyor.

İŞKUR temsilcisi

Halihazırda Ankara, Konya ve Bursa’da kadın girişimci adaylarına girişimcilik ve mentörlük eğitimleri verilmiş olup İstanbul’daki girişimcilik eğitimleri sürüyor.

Girişimcilik ve mentörlük eğitimlerinde kadınlara: iş fikri geliştirme ve yaratıcılık; girişimcilik; işletme; işletme fonksiyonları/türleri/kuruluş şekilleri; mali ve hukuki sorumluluklar; iş planı kavramı (pazar araştırma, pazarlama planı, üretim planı, yönetim planı, finansal plan); iş modeli; toplumsal cinsiyet, sürdürülebilirlik, finansman kaynaklarına erişim gibi başlıklar ve kavramlar hakkında bilgi veriliyor.

kadir verirken 2

kadir verirken

Proje kapsamında Bursa’da 150, İstanbul’da 100, Ankara’da 100 ve Konya’da 50 kadının eğitim programına dahil olması hedeflenmiş olup, başarılı olan adayların hibe desteğinden faydalanması öngörülüyor. Eğitim ve mentörlük programları sonrasında düzenlenecek yarışma sonrasında iş planı başarılı bulunan 30 kadın adaya 2000 USD tutarında mikro hibe sağlanacak.

sertifika verirken

Günday

İlgili Haberler:

http://www.ekohaber.com.tr/buikad-mentorlerinden-girisimcilere-destek-haber_id-27902.html

http://www.olay.com.tr/girisimci-kadinlara-sertifika/107280/

http://www.guncelkadin.com.tr/girisimci-kadinlara-buikaddan-mentorluk-

Feature 1 title

1919 yılında kurulmuş olan Uluslararası Çalışma Örgütü, ILO, insan haklarının, sosyal adaletin ve çalışma haklarının iyileştirilmesi için çalışan bir Birleşmiş Milletler ihtisas kuruluşudur.

Feature 2 title

İsveç Uluslararası Kalkınma İşbirliği Ajansı (SIDA), dünyadaki yoksulluğu azaltmak amacıyla, İsveç parlamentosu ve hükümeti adına çalışan bir kamu kurumudur ve Türkiye'de, Türkiye'nin Avrupa Birligi'ne katılım sürecini desteklemektedir.

Feature 3 title

Türkiye İş Kurumu, işgücü piyasası ihtiyaçları doğrultusunda iş ve işçi bulmaya aracılık hizmetini etkin bir şekilde sunmayı ve işgücünün istihdam edilebilirliğini artırmaya yönelik aktif programlar yoluyla istihdamı kolaylaştırmayı hedeflemektedir..

“Kadınlar İçin Daha Çok ve Daha İyi İşler: Türkiye’de İnsana Yakışır İş için Kadınların Güçlendirilmesiprojesi, ILO ve İŞKUR işbirliği ve İsveç Uluslararası Kalkınma İşbirliği Ajansı (SIDA) kanalıyla İsveç finansmanı ile yürütülmektedir.

Proje ile ilgili faaliyetleri sosyal medyadan takip edebilirsiniz.