Ankara’da girişimcilik sertifikası alan kadınlar ILO projesi ile kendi işyerlerini kurma hayallerine bir adım daha yaklaştı

Ankara’da girişimcilik sertifikası alan kadınlar ILO projesi ile kendi işyerlerini kurma hayallerine bir adım daha yaklaştı

Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO) Türkiye’de kadın istihdamının artırılması amacıyla yürüttüğü “Kadınlar için Daha Çok ve Daha İyi İşler: Türkiye’de İnsana Yakışır İş için Kadınların Güçlendirilmesi” projesi kapsamında girişimcilik eğitimi alan kadınlar 11 Mayıs 2017 tarihinde Ankara, Altındağ’da sertifikalarını aldılar.

ANA GÖRSEL

Keçe yapımı ürünlerin online satışından kantin işletmeciliği ve butik pastane açmaya kadar geniş bir yelpazede iş fikirleri olan 100 kadın ILO projesi çerçevesinde Altındağ Belediyesi’nin katkıları ile Ankara’da girişimcilik ve mentörlük eğitimleri aldı.

D4S_6017

Sertifika Töreni ILO Türkiye Ofisi’nden Proje Koordinatörü Ebru Özberk Anlı, Altındağ Belediye Başkan Yardımcısı Yunus Keleş, İŞKUR İç Denetim Başkanı Cihat Demiralp ve girişimcilik eğitimi almış olan Kudret Keskin ile eğitim almış diğer girişimci kadın adayların katılımı ile gerçekleşti.

D4S_6023

Törende konuşan Proje Koordinatörü Ebru Özberk Anlı, kadın istihdamını artırmak amacıyla gerçekleştirilen proje kapsamında Ankara’da 100 kadın girişimci adayının KOSGEB’in programlarına ek modüller ilave edilmek suretiyle girişimcilik ve ardından TOBB’ün katkılarıyla mentörlük eğitimleri aldıklarını söyledi.

EBRU-KULLAN

“Kadınların güçlenmesi, iş hayatına atılması, ulusal politikaların arttırılması için çalışıyoruz. Çünkü kadınlarımızın iş yaşamına katılması veya iş kurması maalesef çoğu zaman büyük engellerle kısıtlanıyor,” diye konuşan Anlı “Altındağ Belediyesi’nin desteği ile kadınlara ulaşmamız daha kolay oldu. Ortaklık kurduğumuz kurumlarla oluşturduğumuz enerji işin kalitesini arttıracak ve projemiz sürdürülebilir olacak,” dedi.

EBRU 2

Proje kapsamında Türkiye’de 400 kadına girişimci eğitimleri verildiğini ve bunlardan 30 kadına mikro hibe desteği verileceğini ifade eden Anlı “Kadın girişimciler daha çok desteklenirse daha kalıcı işlere imza atabilirler… Hibe alabilen ya da alamayan tüm kadınların iş planları bizler için çok önemli ve onları desteklemeye devam edeceğiz. Çünkü hepsinin başarı hikayelerini hep birlikte yazacağız” dedi.

“Proje ülke ekonomisine de katkıda bulunuyor”

Altındağ Belediye Başkan Yardımcısı Yunus Keleş ise kadın dostu bir belediye olarak şimdiye kadar çok sayıda kadına kendi işyerlerini açmaları, aile ekonomisine ve üretime katkı sağlamaları konusunda destek olduklarını ve aynı şekilde mekan desteği sunarak proje kapsamında 100 kadının girişimcilik ve mentörlük eğitimi almalarına katkıda bulunduklarını ifade ederek “Altındağ Belediyesi olarak bu projede olmak bizi çok mutlu etti,” şeklinde konuştu.

Altındağ Belediye Başkan Yardımcısı Yunus Keleş konuşuyor

Keleş, “Tüm kadınlarımızı ülke ekonomisine katkı sağlamasını ve sürdürülebilir çalışmalara imza atmasını bekliyoruz,” dedi.
Devletin tüm organlarının amacı halkımıza hizmet etmektir. Bizlerde belediye olarak Altındağlı halkımızın yaşam kalitesini yükseltmeyi amaçlıyoruz” şeklinde konuştu.

Altındağ Belediye Başkan Yardımcısı Yunus Keleş sertifika veriyor

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) İç Denetim Başkanı Cihat Demiralp da ulusal istihdam politikaların uygulayıcısı olarak İŞKUR’un istihdamın sağlanması ve geliştirilmesi için önemli çalışmalar yaptığını ifade etti.

İŞKUR İç Denetim Başkanı Cihat Demiralp konuşma yapıyor

“Proje kapsamında kadın istihdamın artırılması için kadın istihdam eylem planları hazırladık. Birçok başarılı projeye imza attık. Altındağ Belediyesi’nin katkıları ile girişimcilik eğitimleri verdik” şeklinde konuşan Demiralp “İşsizlik sadece ülkemizin değil dünyanın en büyük sorunudur. Önümüzdeki yıllarda küresel ölçekte işsizlik oranları daha fazla artacaktır. Ülkemizde yüksek oranlarda işsizlik sorunumuz vardır ancak işsizliği azaltmak için yeni projeler üretmeye çalışıyoruz,” dedi.
İŞKUR İç Denetim Başkanı Cihat Demiralp sertifika

İŞKUR İç Denetim Başkanı Cihat Demiralp toplu foto

Proje kapsamında girişimcilik ve mentörlük eğitimi alan girişimci kadın adayı Kudret Keskin ise en büyük hayalinin kendi işini kurmak olduğunu ifade etti.

D4S_6040

“57 yaşındayım. 40 yıldır Altındağ’da oturuyorum. Dört çocuk annesiyim. Hayatta çok mücadele ettim…Ben de bu imkanlardan istifade eden binlerce kadından biriyim,” diye konuşan Keskin “Bugün girişimcilik sertifikası alacağım. En büyük hayalim kendi işimi kurmaktı. Hayalimi gerçekleştireceğim inşallah. Tuhafiye ve terzilik üzerine bir işyeri açmak istiyorum,” dedi.

D4S_6042

ILO tarafından İŞKUR işbirliği ve İsveç Uluslararası Kalkınma İşbirliği Ajansı (SIDA) finansmanı ile yürütülen proje kapsamında Konya’da 50, Bursa’da 150, İstanbul’da 100 ve Ankara’da 100 girişimcilik eğitimi almış ve başarılı olan adayların hibe desteğinden faydalanması öngörülüyor. Bu kapsamda, girişimcilik eğitimi ve mentörlük programları sonrasında düzenlenecek yarışma sonrasında iş planı başarılı bulunan 30 kadın adaya 2000 USD tutarında mikro hibe sağlanacak.

D4S_6005

Girişimcilik ve mentörlük eğitimlerinde kadınlara: iş fikri geliştirme ve yaratıcılık; girişimcilik; işletme; işletme fonksiyonları/türleri/kuruluş şekilleri; mali ve hukuki sorumluluklar; iş planı kavramı (pazar araştırma, pazarlama planı, üretim planı, yönetim planı, finansal plan); iş modeli; toplumsal cinsiyet, sürdürülebilirlik, finansman kaynaklarına erişim gibi başlıklar ve kavramlar hakkında bilgi veriliyor.

İlgili Linkler:

https://www.altindag.bel.tr/haber.asp?islem=1&haber_ID=6001

Feature 1 title

1919 yılında kurulmuş olan Uluslararası Çalışma Örgütü, ILO, insan haklarının, sosyal adaletin ve çalışma haklarının iyileştirilmesi için çalışan bir Birleşmiş Milletler ihtisas kuruluşudur.

Feature 2 title

İsveç Uluslararası Kalkınma İşbirliği Ajansı (SIDA), dünyadaki yoksulluğu azaltmak amacıyla, İsveç parlamentosu ve hükümeti adına çalışan bir kamu kurumudur ve Türkiye'de, Türkiye'nin Avrupa Birligi'ne katılım sürecini desteklemektedir.

Feature 3 title

Türkiye İş Kurumu, işgücü piyasası ihtiyaçları doğrultusunda iş ve işçi bulmaya aracılık hizmetini etkin bir şekilde sunmayı ve işgücünün istihdam edilebilirliğini artırmaya yönelik aktif programlar yoluyla istihdamı kolaylaştırmayı hedeflemektedir..

“Kadınlar İçin Daha Çok ve Daha İyi İşler: Türkiye’de İnsana Yakışır İş için Kadınların Güçlendirilmesiprojesi, ILO ve İŞKUR işbirliği ve İsveç Uluslararası Kalkınma İşbirliği Ajansı (SIDA) kanalıyla İsveç finansmanı ile yürütülmektedir.

Proje ile ilgili faaliyetleri sosyal medyadan takip edebilirsiniz.